5 luty 2024

W styczniu deweloperzy sprzedali o ponad 62 proc. więcej mieszkań rok do roku

zdjęcie: W styczniu deweloperzy sprzedali o ponad 62 proc. więcej mieszkań rok do roku / fot. PAP
fot. PAP
W styczniu br. sprzedano 4,5 tys. lokali deweloperskich, czyli o 11 proc. więcej wobec grudnia 2023 r. i o 62 proc. więcej niż rok temu - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Otodom. Na siedmiu największych rynkach w Polsce deweloperzy wprowadzili o 42 proc. więcej mieszkań niż w grudniu.
REKLAMA

Otodom przekazał w poniedziałek, że styczeń na rynku deweloperskim przyniósł kolejny wzrost podaży. "Na 7 największych rynkach w Polsce deweloperzy wprowadzili do oferty 5,3 tys. lokali - o 42 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i aż o 95 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego roku" - wskazano.

Dodano, że na trzech miejscach znalazły się ex aequo trzy miasta: Warszawa, Łódź i Wrocław. W tym ostatnim mieście w ciągu miesiąca w ofercie pojawiło się najwięcej nowych lokali od blisko trzech lat.

W styczniu 2024 r. sprzedano 4,5 tys. lokali deweloperskich, co - jak wyjaśniono - oznacza wynik zbliżony do listopadowego i nieco lepszy od grudniowego (+11 proc. m/m). "Dużo bardziej spektakularnie wygląda to w ujęciu rocznym – w styczniu 2024 roku deweloperzy sprzedawali bowiem o 62 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej" - podkreślono.

Jak podano, na siedmiu największych rynkach w Polsce liczba nowo wprowadzonych mieszkań wzrosła o 42 proc. miesiąc do miesiąca i o 95 proc. rok do roku. Na koniec stycznia w ofercie deweloperów dostępnych było 40,7 tys. lokali i jest to - jak zaznaczono - najlepszy wynik od dziewięciu miesięcy.

"Stopniowy wzrost oferty mieszkań deweloperskich, który obserwujemy od czterech miesięcy, jest nie tylko wynikiem wygaszania efektu BK2 proc. (program bezpieczny kredyt 2 proc. - PAP) po stronie popytowej, ale również wyższej liczby mieszkań wprowadzanych do sprzedaży. Na największych rynkach - poza Łodzią - mała liczba mieszkań których sprzedaż firmy deweloperskie uruchamiały w ostatnich miesiącach wzmacniała przekonanie po stronie popytowej rynku że ceny mieszkań mogą wyłącznie rosnąć" - wskazała cytowana w informacji dyrektor badań Otodom Analytics Katarzyna Kuniewicz.

Jej zdaniem "wynik styczniowy pozwala na uwzględnienie w prognozach cen scenariusza kształtowania się nominalnych cen mieszkań na poziomie inflacji, co oznaczałoby stabilizację cen realnych".

Z opublikowanych w poniedziałek danych wynika, że w styczniu najwięcej nowych ofert mieszkań deweloperskich pojawiło się we Wrocławiu, w Warszawie i w Łodzi, co stanowiło 67 proc. wszystkich nowych wprowadzeń na rynek w miesiącu.

Według Otodom dzięki podaży styczeń upłynął pod znakiem stabilizacji, a nawet lekkiej korekty cen. "Wyraźny, bo prawie 5 proc. wzrost odnotowany został jedynie w Łodzi. Tym samym Łódź jako ostatni z 7 największych rynków w Polsce pokonała barierę 10 tys./mkw. To oznacza, że w największych polskich miastach po ubiegłorocznych wzrostach cen za mkw. trzeba zapłacić średnio pięciocyfrową kwotę" - zauważono.

Dodano, że w Warszawie cena za metr kwadratowy mieszkania deweloperskiego sięga blisko 16,5 tys. zł, czyli 17 proc. więcej niż rok temu. W Trójmieście i w Krakowie po podwyżkach o blisko jedną czwartą r/r nabywca musi zapłacić ok. 15 tys. zł/mkw. We Wrocławiu ma mkw. trzeba średnio zapłacić ok. 13 tys. zł, a w Poznaniu - ponad 12 tys. zł.

Otodom to serwis nieruchomości w Polsce. (PAP)

autor: Michał Boroń

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łowicz
6.5°C
wschód słońca: 06:22
zachód słońca: 17:21
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łowiczu

kiedy
2024-03-15 19:00
miejsce
Poprawiny, Łowicz, ul. Zduńska 52
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-16 19:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-05 19:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-14 16:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany