19 czerwiec 2023

Od miłości do lasagne, aż po jego wszechobecne przywiązanie do lenistwa

zdjęcie: Od miłości do lasagne, aż po jego wszechobecne przywiązanie do lenistwa / pexels/13465182
pexels/13465182
Kot Garfield, ten słynny obżartuch i leniuch, zdobył ogromną popularność na całym globie, co skłoniło jego wiernych fanów do upamiętnienia go w wyjątkowy sposób - poprzez obchody Dnia Kota Garfielda. To niezwykłe święto, przypadające 19 czerwca, stanowi doskonałą okazję do oddania szacunku temu kotu i wszystkiemu, czego on jest symbolem. Zanim jednak wkroczymy w tę radosną atmosferę, warto poznać nieco historii samego Garfielda.
Garfield to popularny komiks stworzony przez Jima Davisa, gdzie głównym bohaterem jest antropomorficzny rudy kocur, znany ze swojego lenistwa, narcyzmu i obsesji na punkcie lasagne. W towarzystwie Garfielda znajduje się niezbyt bystry pies Odie oraz jego nieudolny pod względem towarzyskim właściciel, Jon Arbuckle. Imię "Garfield" zostało odziedziczone po dziadku Jima Davisa, który nadał je na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych, Jamesa Garfielda.

Bohaterowie zadebiutowali 8 lutego 1976 r. w miejscowej gazecie "Pendleton Times-Post". Na początku komiks nosił tytuł "Jon", a głównym bohaterem był Jon Arbuckle. Jednak wkrótce Davis zmienił tytuł komiksu na "Garfield". Gdy komiks zdobył popularność, Davis postanowił narysować całą serię od nowa. W 1978 r. komiks był publikowany w 41 gazetach, a obecnie jest publikowany w około 2000 gazet na całym świecie, w tym w Polsce w "Gazecie Wyborczej". W latach 90. cieszył się dużą popularnością także serial animowany "Garfield i przyjaciele". W 2004 r. wydano pierwszy pełnometrażowy film o Garfieldzie, w którym wykorzystano najnowsze techniki animacji komputerowej, łączące wirtualną postać Garfielda z realnymi aktorami. W 2008 r. miała również premierę nowa seria animowana "Garfield".