reklama

Czytaj dziecku od narodzin - nowa odsłona kampanii Instytutu Książki w Centrum Zdrowia Matki Polki

fot. nadesłane
Już w najbliższych dniach Łódź stanie się miejscem wyjątkowej akcji promującej czytanie dzieciom od pierwszych chwil życia. W piątek (15.11) oraz w poniedziałek (18.11) przed Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki pojawi się charakterystyczny żółty, szkolny autobus, czyli mobilna strefa czytelnicza, przygotowana dla dzieci przebywających w szpitalu. Co jeszcze czeka na małych pacjentów i ich rodziny?
W ramach wydarzenia przed szpitalem stanie specjalny Czytobus – przestrzeń do wspólnego czytania, z dostępem do wielu ciekawych tytułów. Wewnątrz Czytobusa będzie można znaleźć m.in.  książkę pt. „Tyci, tyci” autorstwa Doroty Gellner z ilustracjami Joanny Kłos, którą otrzymuje każdy noworodek urodzony w szpitalu objętym projektem Instytutu Książki #małaksiążkawielkiczłowiek w ramach tzw. Wyprawki Czytelniczej. Projektem objętych jest ponad 90% szpitali położniczych w całej Polsce. Tegoroczna odsłona projektu realizowana jest pod hasłem „Czytaj dziecku od narodzin!”.

Pragniemy dzięki naszej akcji wspierać rozwój mowy i emocji u dzieci już od pierwszych dni życia. Zachęcamy rodziców do regularnego czytania, by w ten sposób tworzyć więzi z dziećmi, co ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju – mówi Grzegorz Jankowicz, dyrektor Instytutu Książki.


W Czytobusie znajdą się również dodatkowe ciekawe propozycje Instytutu Książki skierowane do różnych grup wiekowych, takie jak:

„Krasnal w Krzywej Czapce” – książka dla dzieci w wieku 4-6, dystrybuowana w bibliotekach, wręczana przy założeniu karty czytelniczej dziecku;

 „Wnuczka Antykwariusza” – książka dla dzieci w wieku 7-9, dystrybuowana przez szkoły dla pierwszoklasistów, by zachęcić uczniów do czytania od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki zostaną również zaaranżowane przyjazne dla dzieci kąciki czytelnicze (przy oddziale pediatrycznym i neonatologicznym), gdzie mali pacjenci i ich opiekunowie będą mogli posłuchać książek czytanych przez animatorów. Na uczestników czekać będą także niespodzianki, takie jak zestawy książeczek, naklejki oraz gadżety przygotowane w ramach akcji.

Wizyta u lekarza, w placówce medycznej, to dla dziecka duży  stres. Poprzez naszą akcję chcemy pokazać, że czytanie pomaga oswoić ten stres u dziecka, opiekunom daje narzędzie do wzmocnienia więzi rodzicielskich, a placówkom medycznym pozwala budować przyjazny wizerunek wśród najmłodszych pacjentów, jak również ich rodziców – mówi Gabriela Dul z Zespołu Programowego Instytutu Książki.

Współpraca i zaangażowanie społeczne

„Mała książka – wielki człowiek” to kampania, która ma na celu uświadomienie rodzicom, jak ważne jest wczesne rozpoczęcie przygody z książkami. Czytanie od pierwszych dni życia wspiera rozwój językowy i emocjonalny dzieci, co w przyszłości przekłada się na lepsze wyniki w nauce oraz łatwiejsze nawiązywanie relacji społecznych. Więcej informacji o tej kampanii można znaleźć na stronie: www.wielki-czlowiek.pl.

Wydarzenie czytelnicze zorganizowane w ICZMP w Łodzi w ramach kampanii pokazuje, że czytać dziecku można wszędzie – nawet w szpitalu. Bo mała książka buduje wielkich (zdrowych) ludzi.

To nie przypadek, że kampanię w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” organizujemy w połowie tego miesiąca – mówi Prof. Ewa Gulczyńska, kierownik Kliniki Neonatologii,
Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka ICZMP.

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. To bardzo ważne święto, bo przypomina o wielu naszych pacjentach. Wcześniaki spędzają w szpitalu dużo czasu, niektóre nawet kilka miesięcy. Zachęcamy rodziców, by byli z nimi jak najwięcej, bo wszystkie dzieci, a wcześniaki w szczególności, potrzebują bliskości. Zawsze cieszymy się, gdy widzimy mamę lub tatę, którzy w oddziale neonatologicznym czytają dziecku. Ono zna ich głos z życia płodowego i słuchając, uspokaja się. Wspólna lektura pozwala odwrócić uwagę rodziny od problemów intensywnej terapii. Czas spędzony z książką pozwala na budowanie więzi i poczucia bezpieczeństwa. Dzięki temu nasi najmniejsi pacjenci mogą wyrosnąć na silnych i mądrych ludzi – dodaje Pani Profesor.


Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Łodzi do udziału w wydarzeniach organizowanych w dniach 15 i 18 listopada w ICZMP w Łodzi przy ul. Rzgowskiej 281/289 (Czytobus dostępny od strony ulicy Paradnej), w godzinach 9.00-14.30. To wyjątkowa okazja, by pokazać dzieciom, że czytanie może być fascynującą przygodą, która otwiera drzwi do nieograniczonego świata wyobraźni.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łowicz
1.7°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:33
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łowiczu

kiedy
2024-12-13 16:45
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 19:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-14 19:00
miejsce
Ośrodek Sportu i Rekreacji,...
wstęp biletowany