12 luty 2024

Lasy Państwowe negocjują z firmą FSC ws. certyfikatu o sposobie pozyskania drewna

zdjęcie: Lasy Państwowe negocjują z firmą FSC ws. certyfikatu o sposobie pozyskania drewna / fot. PAP
fot. PAP
Pod koniec lutego ma odbyć się spotkanie ws. z firmą FSC International, która wydaje certyfikaty mające gwarantować, że drewno zostało pozyskane w sposób zrównoważony - poinformowały w poniedziałek Lasy Państwowe.
REKLAMA

Lasy Państwowe przekazały, że FSC to jeden z dwóch stosowanych w Polsce systemów certyfikacji gospodarki leśnej. Dodano, że obecnie znakiem FSC mogą posługiwać się wyłącznie cztery regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. Jednocześnie certyfikatem innego systemu (PEFC) dysponują wszystkie dyrekcje, których jest 17.

"Wsłuchujemy się w oczekiwania nabywców drewna. Część z nich wyraża oczekiwanie, że znakiem FSC będzie można oznaczać całość surowca, który trafia na rynek z Lasów Państwowych" - wskazał, cytowany w komunikacie, dyrektor generalny LP Witold Koss.

Lasy przekazały, że negocjują z firmą FSC International kształt umów i reguł zapisanych w standardzie krajowym. Dwie dyrekcje regionalne, które już wypowiedziały umowy, postarają się je wydłużyć.

"Certyfikacja to proces dobrowolny. Musimy zadbać o to, by umowa zabezpieczała interesy obu stron. I o tym będziemy rozmawiać z FSC. Pierwsze spotkanie już w końcu lutego" – dodał szef LP.

Jak wyjaśniono, w ostatnich miesiącach dyrekcje regionalne wypowiadały umowy certyfikacyjne z firmą FSC na ostatnim etapie ich obowiązywania. "W następstwie nie przystępowały do audytów kontrolnych, przez co certyfikaty wygasały. Przyczyną takiego stanowiska były zapisy w umowach, na które Lasy Państwowe jako zarządca majątku Skarbu Państwa nie mogły wyrazić zgody, oraz brak wypracowanego krajowego standardu, który zawiera wymogi do spełnienia" - dodano.

Przekazano ponadto, że dwie dyrekcje regionalne (Katowice i Szczecin), które wypowiedziały umowy, a w następstwie utraciłyby możliwość posługiwania się znakiem FSC wczesną wiosną, rozpoczną procedurę wydłużenia ważności certyfikatu. "Taka derogacja pozwoli na oferowanie certyfikowanego drewna nawet do końca sierpnia i będzie doraźnym uwzględnieniem uwag ze strony przedsiębiorców drzewnych" - podkreślono.

Prace ws. przywrócenia w Lasach Państwowych certyfikatu FSC zapowiedział w niedawnej rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. "Poprzednia władza wycofała się z tej certyfikacji bez żadnych konsultacji. Nikt nie myślał też o negatywnych konsekwencjach dla biznesu, który nie może sprzedać drewna niemającego tego certyfikatu. Część polskiego biznesu musiało szukać drewna poza Polską, by mieć certyfikat FSC, aby nie stracić partnerów handlowych na rynku UE. Chcemy wrócić do tej certyfikacji. Będzie to przedmiotem negocjacji" - mówił Dorożała. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łowicz
6.5°C
wschód słońca: 06:22
zachód słońca: 17:21
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łowiczu

kiedy
2024-03-15 19:00
miejsce
Poprawiny, Łowicz, ul. Zduńska 52
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-16 19:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-05 19:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-14 16:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany