5 luty 2024

Ponad 13 tys. wezwań do kwalifikacji wojskowej

zdjęcie: Ponad 13 tys. wezwań do kwalifikacji wojskowej / pixabay/2536694
Ponad 13 tys. młodych mężczyzn z woj. łódzkiego otrzyma wezwanie do tegorocznej kwalifikacji wojskowej. Na komisję lekarską w 26 miejscach w Łódzkiem stawi się rocznik 2005.
REKLAMA

Wojewoda łódzki Dorota Ryl swoim zarządzeniem powołała w województwie 26 powiatowych komisji lekarskich, w tym trzy działające na terenie Łodzi. Ich zadaniem będzie wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej wezwanych do kwalifikacji.

"Kwalifikacje są obowiązkowe dla wezwanych, ale nie jest to zaciągnięcie do służby. Chodzi głównie o nadanie takiej osobie kategorii zdrowia. To dla młodych ludzi wyznacznik, pozwalający im podjąć decyzję, czy może związać swoją przyszłość z wojskiem lub innymi służbami mundurowymi. Określenie kategorii zdrowia daje informację, czy dana osoba może w ogóle myśleć o służbie" – powiedziała Ryl podczas poniedziałkowej inauguracji kwalifikacji wojskowej w Sieradzu.

Poinformowała, że w całym województwie łódzkim objętych kwalifikacją jest 13,6 tys. osób, w tym 600 kobiet. To przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2005 r. oraz w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. W przypadku kobiet wezwania dotyczą pielęgniarek i studentek medycyny. Na kwalifikację stawić się mogą także ochotnicy, czyli osoby, które wezwania nie dostali.

Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu ppłk Daniel Jurewicz wyjaśnił, że kwalifikacja polega przede wszystkim na ocenie przez komisję lekarską stanu zdrowia wezwanych i przyznaniu jednej z czterech kategorii zdolności do służby.

"Kwalifikacja w Sieradzu potrwa około miesiąca. Wezwaliśmy nieco ponad 700 osób. Najważniejsza jest tu powiatowa komisja lekarska, ale na miejscu jest też przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji, który służy pomocą i radą odnośnie służby wojskowej. Zainteresowanie jest spore. Na naszym terenie mamy dwie duże jednostki wojskowe - w Sieradzu i Łasku. W minionym roku do dobrowolnej służby wojskowej powołaliśmy prawie 900 osób" – tłumaczył.

Osoby, które dostały wezwanie, mają obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Przed komisją dana osoba przechodzi badanie lekarskie i psychologiczne oraz otrzymuje oznaczoną kategorię zdolności do służby wojskowej. Kategorie oznaczone są literami alfabetu: kategoria A oznacza pełną zdolność do służby wojskowej, kategoria B - czasową niezdolność do pełnienia służby, D - niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju, E - trwała i całkowita niezdolność do służby wojskowej.

Po otrzymaniu odpowiedniej kategorii osoba przed komisją otrzymuje stopień szeregowego i zostaje przeniesiona do pasywnej rezerwy wojskowej. Dane osoby, która stawiła się przed komisją wpisywane są do ewidencji wojskowej, Każda taka osoba otrzymuje zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do tej służby.(PAP)

W województwie łódzkim kwalifikacja potrwa do 30 kwietnia. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łowicz
6.5°C
wschód słońca: 06:22
zachód słońca: 17:21
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łowiczu

kiedy
2024-03-15 19:00
miejsce
Poprawiny, Łowicz, ul. Zduńska 52
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-16 19:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-05 19:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-14 16:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany