reklama
kategoria: Kraj
14 marzec 2024

Prof. Andrzej Rottermund laureatem 25. Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

zdjęcie: Prof. Andrzej Rottermund laureatem 25. Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora / fot. PAP
fot. PAP
Prof. Andrzej Rottermund, historyk sztuki, muzeolog, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 1991-2015, został laureatem 25. Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. "Nagroda ma dla mnie ogromne znaczenie, byłem przy jej narodzinach" - powiedział PAP prof. Rottermund.
REKLAMA

Laureata Nagrody ogłoszono podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Prof. Rottermund został uhonorowany za całokształt osiągnięć dla kultywowania i ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce i za granicą oraz za trwające kilka dekad starania o zachowanie i rewitalizację zabytków Warszawy.

Kapituła Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora podkreśliła zaangażowanie prof. Rottermunda w pracę i starania o zachowanie i rewitalizację zabytków Warszawy, co realizował konsekwentnie, nie tylko pisząc książki i rozprawy naukowe na ten temat, lecz działając w licznych organizacjach. Profesor jest autorem ponad stu publikacji z zakresu historii sztuki i muzealnictwa. Kapituła doceniła wkład laureata w ukończenie odbudowy i doprowadzenie do rozkwitu Zamku Królewskiego w Warszawie, pozyskiwanie bezcennych dzieł sztuki do tej placówki muzealnej oraz popularyzowanie wiedzy o polskiej sztuce.

Prof. Rottermund powiedział PAP, że nagroda ma dla niego ogromne znaczenie. "Byłem przy jej narodzeniu. Jest ona hołdem dla prof. Aleksandra Gieysztora" - podkreślił. Zaznaczył, że kiedy myśli o tej nagrodzie to przypominają mu się jej wszyscy laureaci. "Szczególnie wspominam tych, których z nami nie ma - prof. Tadeusza Chrzanowskiego, prof. Franciszka Ziejkę, Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Pendereckiego. To są wszystko laureaci naszej nagrody. Oni zapisali się w historii ochrony dziedzictwa bardzo silnie" - powiedział.

Prof. Rottermund, pytany o swoje największe osiągnięcie w dziedzinie muzealnictwie, odpowiedział: "silnie posunąłem do przodu budowę Zamku Królewskiego". Przyznał, że ma wielką satysfakcję, kiedy spogląda "na Zamek, który ma zaplecze muzealne, ogrody, piękną elewację". "Myślę, że to jest najbardziej satysfakcjonujące" – ocenił.

List gratulacyjny do laureata skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go doradca prezydenta prof. Andrzej Waśko. Prezydent przypomniał, że prof. Rottermund jest "wybitnym historykiem sztuki i muzeologiem". "Cieszy się ogromnym autorytetem w środowisku specjalistów zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego naszego kraju i na forum międzynarodowym. Rzeczpospolita jest wdzięczna za dokonania pana profesora podczas pełnienia ważnych misji - wicedyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie oraz prezesa Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów, Polskiego Komitetu ds. UNESCO" - napisał prezydent.

Prezydent zwrócił także uwagę na dorobek naukowy profesora Rottermunda, wykładowcy, członka PAN, autora ponad 100 publikacji z dziedziny historii sztuki i muzealnictwa.

Prof. Andrzej Rottermund (ur. 1941 r.) to historyk sztuki, muzeolog, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Przez 20 lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie w latach 1975–1982 był wicedyrektorem placówki. Był zaangażowany w prace przy odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie: od 1973 był członkiem Komisji Architektonicznej, a w latach 1973–1976 – również kuratorem Oddziału Zamek Królewski. W 1987 r. został zastępcą dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, a w 1991 – został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki (I zastępca ministra). Od listopada 1991 r. był dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie. W maju 2002 r. został powołany na członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk. W latach 2011–2015 pełnił funkcję przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Prof. Rottermund jest autorem ponad stu książek, artykułów i esejów, m.in. publikacji "Katalog rysunków architektonicznych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie" (1970 r.); "Zamek Królewski – funkcje i treści rezydencji monarszej wieku Oświecenia" (1989 r.); "J. L. N. Durand a polska architektura I połowy XIX wieku" (1990 r.); "Rozwój przestrzenny Warszawy" (1993); "Od Wenecji do Warszawy (życie i twórczość Bernarda Belotta zw. Canalettem)" (2005 r.).

Jest pomysłodawcą i organizatorem wielu wystaw w kraju i za granicą, m.in. "Land of the Winged Horsemen. Art in Poland 1572–1764" w USA (1999–2000), "Thesauri Poloniae" w Kunsthistorisches Museum, Wiedeń (2002 r.) i "Semper Polonia. L’art en Pologne des Lumieres au romantisme", Dijon (2005 r.).

Odznaczony m.in. Złotym Medalem Zasłużonym Kulturze "Gloria Artis" (2005 r.), Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (2011 r.), Krzyżem Wielkim Orderu Zakonu Maltańskiego (2013 r.), Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi (Niemcy), Krzyżem Oficerskim Orderu Legii Honorowej (Francja), Krzyżem Komandorskim Officier dans l’ordre des Arts et des Lettres (Order Sztuki i Literatury w randze Komandora; Francja, 2015 r.).

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora przyznawana jest od 25 lat przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga za szczególne osiągnięcia w ochronie dziedzictwa kulturowego. Celem przedsięwzięcia jest promocja oraz wsparcie osobowości, których działalność może inspirować przyszłe pokolenia. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i poza jego granicami. Instytucje i osoby uhonorowane Nagrodą w sposób czynny zajmują się rozwojem, promocją i edukacją w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody znaleźli się m.in. prof. Jerzy Hausner, prof. Jerzy Limon, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Anda Rottenberg, Norman Davies, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą oraz Lwowska Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego.

Uroczystość została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łowicz
1.5°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 16:01
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łowiczu

kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 19:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-14 19:00
miejsce
Ośrodek Sportu i Rekreacji,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-02 16:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany