Projekt ustawy o prawie komunikacji elektronicznej trafił do konsultacji
Jak zaznaczono w Ocenie Skutków Regulacji projektu, w Polsce na przestrzeni ostatnich lat zaobserwować można dynamicznie postępujący proces informatyzacji gospodarki. Zwrócono uwagę, że jest on następstwem rozwoju technologii informacyjno–komunikacyjnych (ICT), w tym miniaturyzacji sprawiającej, że ICT znajdują coraz szersze zastosowanie we wszystkich gałęziach życia społeczno-gospodarczego.
Autorzy ustawy poinformowali, że prawo komunikacji elektronicznej (PKE) reguluje m.in. kwestie wykonywania działalności polegającej na świadczeniu usług komunikacji elektronicznej, regulowania rynków komunikacji elektronicznej, warunki gospodarowania częstotliwościami, zasobami orbitalnymi oraz zasobami numeracji, a także prawa i obowiązki przedsiębiorców komunikacji elektronicznej, użytkowników urządzeń radiowych i użytkowników końcowych, zasady przetwarzania danych telekomunikacyjnych i ochrony tajemnicy komunikacji elektronicznej.
Wskazano, że projekt reguluje funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej w Polsce odnosząc się do takich zagadnień jak: obowiązki informacyjne podmiotów funkcjonujących na rynku komunikacji elektronicznej, obowiązki przedsiębiorców związane z bezpieczeństwem sieci i usług, obowiązki na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa oraz opłaty związane z funkcjonowaniem na rynku komunikacji elektronicznej; gospodarowania częstotliwościami i zapewnianiem dostępu do sieci telekomunikacyjnych; funkcjonowania multipleksu, i korzystanie z urządzeń radiowych, oraz funkcjonowanie organów właściwych w sprawach telekomunikacji oraz komunikacji elektronicznej.
Poinformowano, że projektowana regulacja jest związana z wdrożeniem do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy EKŁE (Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej). (PAP)
bk/ drag/ wkr/