reklama
kategoria: Kraj
6 luty 2024

Wojewoda Podkarpacki przedstawi ministrom rolnictwa i SWiA propozycje zmian w rolnictwie

zdjęcie: Wojewoda Podkarpacki przedstawi ministrom rolnictwa i SWiA propozycje zmian w rolnictwie / fot. PAP
fot. PAP
Rozszerzenie listy produktów rolnych objętych zakazem przywozu z Ukrainy o olej roślinny, cukier i miód, oznakowanie polskich produktów polską flagą oraz przyjęcie ustawy o gospodarstwie rodzinnym, to niektóre z propozycji, jakie wojewoda podkarpacki przedstawi ministrom rolnictwa oraz spraw wewnętrznych i administracji.
REKLAMA

Propozycje zmian systemowych zostały przedstawione podczas briefingu prasowego we wtorek wieczorem na przejściu granicznym w Korczowej. Briefing odbył się po kolejnym posiedzeniu Zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich, powołanego przez wojewodę podkarpackiego Teresę Kubas-Hul, podczas którego propozycje te zostały wypracowane.

Jak zapowiedziała podczas briefingu wojewoda, jedną z propozycji będą zmiany zapisów rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z 15 września 2023 roku w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.

"Rolnicy postulują rozszerzyć tę listę o olej roślinny, cukier i miód” – przekazała.

Kolejną propozycją, która padła na spotkaniu ze strony rolników, jest oznakowanie polskich produktów polską flagą.

„Produkty są oznakowane kodem kreskowym, ale flaga polska na produktach myślę, że będzie elementem, którym konsument będzie się w pierwszej kolejności kierował i kupował produkty polskie” – oceniła Kubas-Hul.

Ponadto wśród propozycji, jakie zostaną przedstawione ministrowi, znajdzie się także opracowanie i przyjęcie ustawy o gospodarstwie rodzinnym. Zdaniem wojewody, ustawa ta jest istotna zwłaszcza z punktu widzenia Podkarpacia, gdzie jest bardzo dużo takich gospodarstw, ale także w skali całego kraju.

Kolejna propozycja dotyczy rozszerzenia zakresu prowadzonych badań. „Chociażby na przykładzie cukru dyskutując ustaliliśmy, że będziemy wspólnie pracować nad wypracowaniem zakresu prowadzonych badań tak, aby te wszystkie substancje, które obawiamy się, że mogą się znajdować, aby można było sprawdzić i ewentualnie wyeliminować takie produkty z rynku” – wyjaśniła Kubas-Hul.

Wśród propozycji znajdzie się także taka, by rok 2021 był rokiem referencyjnym dla cukru. Takie rozwiązanie – jak dodała – po przeanalizowaniu importu tego produktu także w 2022 i 2023 roku, byłoby najkorzystniejsze.

„Rozmawialiśmy też o ekoschematach, czyli o wspólnej polityce rolnej i warunkach, które zostały nałożone przez Komisję Europejską. Bo jest dopłata podstawowa i dopłata uzupełniająca pod warunkiem spełnienia określonych wymagań w ekoschematach. Jedna z takich propozycji to zmniejszenie okrywy z 80 proc. na 40 proc.” – przekazała Kubas-Hul.

Wyjaśniła, że chodzi o zmniejszenie okrywy z 80 proc. na 40 proc. „Oznacza to, że do tej pory 20 proc. powierzchni użytków rolnych może być zaorane, na pozostałej części muszą być zasiane jakieś rośliny” – dodała.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciel rolników Piotr Jacyk, z „Podkarpackiej oszukanej wsi”, zapowiedział, że w piątek rolnicy z tej organizacji zorganizują 24-godzinny strajk na przejściu w Medyce, który ma być przypomnieniem w sprawie trzech zgłoszonych wcześniej postulatów rolników: uruchomienie dopłaty do kukurydzy 1 mld zł, zwiększenie akcji kredytowej dla kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 mld zł i utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z roku 2023. Porozumienie w sprawie ich realizacji zostało podpisane przez ministra rolnictwa 6 stycznia br.

Jacyk zaznaczył, że rolnicy mają nadzieję na ich realizację, choć wiedzą, że to wymaga czasu i licznych procedur, ale nie mają pewności co do ich spełnienia, w związku z tym organizują strajk przypominający. „Rolnicy oczekują konkretów, rozwiązań” – zaznaczył. „Po tym strajku zostaną podjęte dalsze decyzje, w swoim gronie, co do przyszłości, co do tego, czy strajk zostanie zawieszony czy będzie kontynuowany” – dodał.

Wyjaśnił, że solidaryzują się z rolnikami w całej Polsce, ale zapowiadany na piątek strajk 24-godzinny jest ich inicjatywą.

Zapowiedział, że protestujący będą przepuszczać co godzinę po jednej ciężarówce w obie strony.(PAP)

autorka: Agnieszka Pipała

api/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łowicz
0.5°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 15:55
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łowiczu

kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 19:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-14 19:00
miejsce
Ośrodek Sportu i Rekreacji,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-02 16:00
miejsce
Łowicki Ośrodek Kultury, Łowicz,...
wstęp biletowany