28 sierpień 2020
patronat medialny

Wyścig Solidarności. Paterski, polski Valverde

zdjęcie: Wyścig Solidarności. Paterski, polski Valverde / fot. By Jérémy-Günther-Heinz Jähnick / Leuven - Brabantse Pijl, 15 april 2015, vertrek (B127) / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39634545
31. edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków. Impreza wpisuje się w obchody 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność, najważniejszego związku zawodowego w historii naszego kraju i Europy Środkowo-Wschodniej.
Paterski, polski Valverde

Wiesław Ciasnocha podał skład grupy Wibatech Merx na Wyścig Solidarności: lider Maciej Paterski, Karol Kuklewicz, bracia Maciej i Tomasz Budzińscy, Marceli Bogusławski i Paweł Szóstka. – Przed nami Górskie Mistrzostwa Polski i wyścig Bałtyk-Karkonosze, po których w składzie mogą nastąpić korekty, ale taki chcę zabrać skład na jeden z najbardziej prestiżowych polskich wyścigów – mówi menedżer wrocławskiej ekipy.

Dla ekipy Wibatech Merx wyjątkowy był wyścig Solidarności numer 29, bowiem jego kolarze zajęli 2/3 podium. Wygrał Sylwester Janiszewski, a drugi był Maciej Paterski. Na dodatek na szóstym miejscu rywalizację zakończył Marek Rutkiewicz. W rezultacie Wibatech wygrał klasyfikację drużynową.

Teraz Wibatech Merx jest inny, bowiem odeszli doświadczeni kolarze Janiszewski i Rutkiewicz, a ich miejsce zajęli młodsi kolarze, jak Karol Kuklewicz, który w Wyścigu Solidarności przed dwoma laty był 21 w barwach Chrobrego Głogów.

— Liderowi do pomocy zebrałem młodych, ambitnych kolarzy

– dodaje Ciasnocha.

— Paterski to nasz polski Alejandro Valverde (mistrz świata z 2018 roku). Na każdym treningu Maciej pracuje na sto procent i wciąż jest zmotywowany. Nie odpuszcza, nie załamuje się. Nawet w tak trudnych chwilach, jak na tegorocznych mistrzostwach Polski, gdy 300 metrów przed metą był pierwszy, ale rozpędzony peleton połknął ucieczkę i Paterskiemu podium przeszło koło nosa. I jaki był tego efekt, kilka dni później zajął siódme miejsce na mistrzostwach Europy, przegrał tylko z gwiazdami światowego peletonu (Włochem Giacomo Nizzolo, Francuzem Arnaudem Demare, Niemcem Pascalem Ackermannem, Niderlandczykiem Matieu Van der Poelem, Belgiem Jasperem Stuvenem i Włochem Davide Ballerinim)

Drużyna Wibatech Merx składa się młodych zawodników, którzy pomagają Paterskiemu.

- Starszy od nich o dekadę jest nie tylko liderem, ale przewodnikiem i autorytetem

- A on się świetnie z młodzieżą dogaduje. Wskoczyli by za nim w ogień.

Według menedżera Paterski poradzi sobie w każdych warunkach, dlatego będzie walczył o zwycięstwo w Wyścigu Solidarności.