7 kwiecień 2021

Dr Zaczyński: w kwestii obostrzeń każdy wariant jest możliwy zależnie od wydolności systemu

W kwestii obostrzeń każdy wariant jest możliwy, a wszystko jest zależne od wydolności systemu ochrony zdrowia – ocenił w środę członek Rady Medycznej przy premierze i szef tymczasowego szpitala na PGE Narodowym dr Artur Zaczyński.
REKLAMA

Zaczyński w środę w Radiu Plus odniósł się do informacji o rekomendacji Rady Medycznej przy premierze dotyczącej przedłużenia obostrzeń. Zaznaczył, że Rada opowiedziała się za przedłużeniem obostrzeń o dwa tygodnie. Zaznaczył przy tym, że za utrzymaniem obostrzeń opowiedzieli się także członkowie Rady z województw o bardzo niskim odsetku zachorowań.

Dodał, że "wszystko jest zależne od najbliższych danych". Wskazał również, że środowe dane o zachorowaniach będą bardziej rzetelne, z uwagi na to, że obserwowany w ostatnich dniach spadek zakażeń był związany m.in. z działalnością laboratoriów i zgłaszalnością się ludzi do wymazów w okresie świątecznym.

Dopytywany o sposób ewentualnego luzowania obostrzeń m.in. o to, czy za dwa tygodnie zostaną otwarte wszystkie miejsca, które w ostatnim czasie zostały zamknięte odpowiedział, że pytaniem jest, czy będzie to we wszystkich powiatach i aglomeracjach.

"Trwa cały czas dyskusja i tak naprawdę wiemy, że są województwa o bardzo niskim odsetku, aczkolwiek członkowie Rady z tych województw też byli za tym, aby utrzymać obostrzenia przynamniej przez tydzień" - powiedział.

Pytany o ewentualną regionalizację obostrzeń za dwa tygodnie odpowiedział, że każdy wariant jest możliwy, w zależności od sytuacji.

"Jeżeli będziemy mieli jednak czerwone strefy w całej Polsce, czyli przekroczymy ten niebezpieczny współczynnik, który jest na 100 tys. mieszkańców, to wtedy myślę, że nadal będą obostrzenia. Wszystko jest zależne od wydolności systemu ochrony zdrowia" - powiedział.

Odnosząc się z kolei do informacji o kolejkach w centrum szczepień na PGE Narodowy i wielogodzinnego oczekiwania na przyjęcie szczepionki zaznaczył, że mimo wprowadzonych zmian, kolejki nadal będą.

"Jest godz. 8.53, są osoby z 11, 12 godz., które niestety, ale nie zostaną wpuszczone, ponieważ procesy są ustawione na 250 osób na godzinę i wpuszczamy co 15 minut osoby z danego kwadransu, czyli od 7.45 zaczęliśmy wprowadzać osoby na godz. 8." - powiedział.

Pytany o maksymalną wydajność centrum szczepień na PGE Narodowy, gdy problemem nie będzie już dostępność dawek, odpowiedział, że zakładana wydolność to ok. 7-10 tys. dawek na dobę. "Ale to wszystko wymaga optymalizacji i sprawności naszego społeczeństwa do rozumienia zasad, że nie przychodzimy za wcześnie, ponieważ to jest dodatkowe kolejkowanie" - powiedział.

Zaczyński poinformował ponadto, że obecnie w szpitalu tymczasowym przebywa 280 pacjentów na 550 gotowych i wyposażonych miejsc. Zaznaczył też, że jeśli liczba pacjentów przekroczy 330-340 pacjentów zostaną uruchomione "kolejne unity".

"Cały czas staramy się przyjmować wszystkie zgłoszenia ze szpitali oraz uwalniać karetki systemowe - jeżeli taka jest potrzeba, jeżeli pacjent w karetce systemowej wymaga tlenoterapii i lekkiego leczenia, nie wymaga zaawansowanych technik wjeżdża od razu po skoordynowaniu tego z centrum koordynacji na stadion do szpitala tymczasowego" - zapewnił. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łowiczu