7 kwiecień 2021

Kuczmierowski: w tym tygodniu do Polski przyjedzie o połowę mniej szczepionek AstryZeneki niż zapowiadano

fot. PAP
W tym tygodniu do Polski przyjedzie o połowę mniej szczepionek AstryZeneki niż zapowiadano. Było zaplanowane ponad 170 tys. dawek. Wiemy, że przyjedzie do Polski około 80 tys. – powiedział w środę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michał Kuczmierowski.
REKLAMA

Kuczmierowski w rozmowie w Radiu Wrocław poinformował, że do Polski dotarło już ponad 8,9 mln szczepionek, z czego w poniedziałek do kraju przyjechało ponad 870 tys. szczepionek Pfizera.

"To jest mniej więcej 10 proc. tego, co do tej pory w ogóle wjechało do Polski i w związku z tym widać tu realne przyśpieszenie. Dlatego też możemy bardzo intensywnie dystrybuować szczepionki do punktów szczepień. W tym tygodniu przekroczyliśmy milion szczepionek rozwiezionych do punków szczepień i ten milion również przekroczymy w kolejnym tygodniu" – powiedział prezes RARS.

Kuczmierowski pytany o opóźnienia powiedział, że po stronie administracji rządowej idzie wszystko zgodnie z planem.

"Niestety mamy czasem problemy z dostawcami. Wiemy, że szczepionki AstryZeneki, których spodziewamy się pod koniec tego tygodnia, przyjedzie ponad połowę mniej niż miało to być zrealizowane. Było zaplanowane ponad 170 tys., wiemy, że przyjedzie do Polski około 80 tys." – powiedział Kuczmierowski.

Dodał, że zmniejszona dostawa stwarza problem w kontekście drugich dawek i zaplanowanych szczepień służb mundurowych. Kuczmierowski zaznaczył przy tym, że zmniejszona dostawa nie zakłóci harmonogramu szczepień.

"AstraZeneca do tej pory, no, nie popisuje się bardzo, bo raczej przysyła tych szczepionek mniej niż się spodziewamy" – powiedział.

Prezes RARS przypomniał też, że do Polski w drugiej połowie kwietnia trafi szczepionka firmy Johnson & Johnson. Dodał, że jeszcze nie mam szczegółowego harmonogramu dostaw.

"Wiemy, że 300 tys. szczepionek Johnson & Johnson powinno przyjechać do końca miesiąca. Spodziewamy się pierwszej dostawy w okolicach 17-18 kwietnia" – powiedział.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łowiczu